Vierailukeskus vaihtui vuosihuoltoihin – Olkiluoto innosti Sanna Tuomista opiskelemaan insinööriksi

19.5.2026

Sanna Tuominen on katsonut Olkiluotoa kahdesta hyvin erilaisesta näkövinkkelistä. Neljä edellistä vuotta hän ehti työskennellä Vierailukeskuksen vierailuvastaavana. Maaliskuusta lähtien hänen työarkensa on näyttänyt hyvin erilaiselta. Käynnissä olevissa vuosihuolloissa hän työskentelee nimittäin avustavana säteilynvalvojana laitoksella. Loppusuoralla alkavat olla myös energiatekniikan insinööriopinnot.

Sanna Tuomisen urapolku ei ollut täysin suoraviivainen. Matkailupalveluiden tuottajaksi opiskellut Tuominen ehti tehdä ennen Olkiluotoa muutaman vuoden turvallisuusalan myynti- ja asennustehtäviä. Korona-aika pisti Tuomisen pohtimaan tulevaisuutta uudesta näkökulmasta.

– Myyntityöt korona pisti melko nopeasti hyvin huonoon jamaan. Kun huomasin avoimen työpaikan Vierailukeskuksessa, tuntui turvalliselta tarttua siihen, Tuominen kertoo.

Vierailukeskuksessa työ oli monipuolista. Hän vastasi käytännön järjestelyistä, vierailukokemuksen sujuvuudesta ja yhteistyöstä eri sidosryhmien kanssa.

– Ajatus oli aina se, että vierailijoille jäisi mahdollisimman hyvä kokemus. Ja jos jotain tarvittiin, minä pyrin sen toteuttamaan, Tuominen tiivistää.

Vierailukeskusvuosien aikana Tuominen teki myös havainnon siitä, että Olkiluodolla on varsin vahva imago. Se, miten suurta kansainvälinen kiinnostus Olkiluotoa kohtaan on, oli jopa jonkinasteinen yllätys. Vieraita kestitettäessä vastaan on tullut väkeä lähes joka mantereelta.

– Sitä en aiemmin osannut arvata, miten paljon ihmisiä ympäri maailmaa tulee tutustumaan tähän paikkaan. Se kyllä puhuu sen puolesta, että sekä Olkiluoto että ONKALO® ovat ainutlaatuisia kokonaisuuksia, joiden merkitys ulottuu pitkälle Suomen tai Euroopan ulkopuolelle, hän kertoo.


Opiskelusuunta oikeni Olkiluodossa

Vaikka kiinnostus opiskeluun oli ollut mielessä jo pitkään, oikea ala löytyi lopulta Olkiluodosta.

– Aika pian tänne saapumiseni jälkeen kiinnostuksen kohteeksi muodostui enenevissä määrin juuri energiatekniikka. Uskon, että tällä saarella on ollut iso vaikutus siihen päätökseen, hän pohtii.

Tuumasta toimeen ei mennyt kauaa. Opiskelupaikka Vaasan ammattikorkeakoulusta heltisi jo syksyllä 2023. Energiatekniikan insinööriksi itseään pätevöivän Tuomisen opinnot ovat loppusuoralla. Etenkin nyt, kun harjoittelu tulee tehtyä Olkiluodossa, on käytännössä jäljellä enää opinnäytetyö.

Tekniikassa häntä kiinnostavat erityisesti prosessit ja ongelmanratkaisu.

– Minusta on kiinnostavaa selvittää, miten asiat toimivat. Vaikka vastaan tulisi vaikea pulma, ratkaisu löytyy yleensä, kun asiaa selvittää tarpeeksi, Tuominen sanoo osoittaen ehtaa insinöörihenkeä.

Opintojen ohessa työ Vierailukeskuksessa tarjosi mahdollisuuden yhdistää työn ja opiskelun joustavasti.

– Työ oli sellaista, että ajatuksia pystyi välillä siirtämään opiskeluun. Se auttoi paljon, hän kertoo.

Termi ruuhkavuodet on tosin tullut tutuksi. Työn ja opintojen lisäksi Sannan ja hänen puolisonsa aikaa on vienyt myös kaiken muun ohella toteutettu paritaloprojekti sekä perheen nyt 7 vuotta täyttänyt, eli ekaluokkalainen, tytär.

– Tästä huolimatta, tai ehkä juuri tästä johtuen, aika on kyllä mennyt hyvin nopeasti, hän hymyilee.


Koko laitostrio tulee tutuksi

TVO:n kirjoille Tuominen siirtyi 16. maaliskuuta, juuri sopivasti ennen vuosihuoltojen alkamista. Kolmen viikon perehdytysjakson jälkeen hän aloitti avustavana säteilynvalvojana kevään vuosihuolloissa.

Tähän työhön kuuluu muun muassa pyyhkäisymittauksia, säteilysuojauksen avustavia tehtäviä sekä työalueiden turvallisuudesta ja siisteydestä huolehtimista.

Suurimmat haasteet liittyivät alkuviikkoina laitoksella navigoimiseen.

– Laitoksen oppii tuntemaan kulkemalla. Aikaa meni ennen kuin hahmotti kokonaisuuden, Tuominen myöntää.

Nyt tehtävässä työssä häntä kiehtovat erityisesti työn fyysisyys, tarkka turvallisuuskulttuuri sekä ylipäätään itse laitokseen ja sen eri prosesseihin tutustuminen.

– On hienoa päästä näkemään, miten isot kokonaisuudet oikeasti toimivat. Ja pidän siitä, että ohjeita noudatetaan Olkiluodossa erittäin tarkasti. Se sopii minulle oikein hyvin.

Vuosihuoltotyö on tarjonnut myös mahdollisuuden nähdä Olkiluoto aivan uudesta näkökulmasta.

– Olen päässyt näkemään sellaista, mitä moni ei koskaan näe. Kun laitos ei käy ja eri laitteet ja prosessit ovat auki, sitä ymmärtää aivan eri tavalla, miten monimutkaisista järjestelmistä on kyse.

Tuomisen harjoittelujakso on pidemmänpuoleinen, sillä hänen työsopimuksensa ulottuu aina marraskuuhun saakka. Se tarkoittaa, että hän pääsee osallistumaan myös Olkiluoto 3:n vuosihuoltoon.

– Koska minulle tarjottiin mahdollisuus, tartuin siihen ehdottomasti. Nyt pääsen näkemään kerralla kaikki kolme laitosta ja niiden huollot, hän innostuu.

Tekniikan ala kiinnostaa myös tulevaisuudessa

Tulevaisuudessa Tuominen haluaa jatkaa tekniikan parissa – ja hyvin mahdollisesti edelleen juuri ydinvoima-alalla.

– Valmistuttuani tavoitteeni on ehdottomasti löytää oma paikkani tekniikan alalta. Ydinvoima kiinnostaa edelleen paljon, ja kiinnostusta myös Olkiluodossa työskentelyyn on ehdottomasti, hän kertoo.

Vapaa-ajalla arkea rytmittävät perhe, opiskelu ja treenaaminen. Myös jälkimmäiseen Tuominen suhtautuu varsin tavoitteellisesti, sillä viikon aikana salilla tulee käytyä keskimäärin viidesti.

Alun perin puolison kautta syntynyt kipinä kalastukseen kuuluu sekin lempiaktiviteetteihin.

– Kalastus on kyllä aivan mahtavaa. Siitä on tullut todella tärkeä juttu sekä itselleni että meille pariskuntana. Puolison kanssa pyrimme käymään kerran vuodessa Norjassa kalastusreissulla, Sanna kertoo.

Tänä suvena reissu jää tosin väliin Sannan harjoittelujakson takia.

– Eikä edes harmita. Sen verran tyytyväinen olen, että sain tämän tilaisuuden, Tuominen kertoo.



Teksti: Ville Kulmala
Kuvat: Tapani Karjanlahti