TVONSin toimitusjohtaja vaihtuu

30.10.2026

TVO Nuclear Services Oy:n (TVONS) toimitusjohtaja Ari Leppänen siirtyy uusiin tehtäviin ja joulukuusta 2026 alkaen toimitusjohtajana aloittaa Mika Pohjonen. Pohjonen hoitaa tehtävää väliaikaisesti ja jatkaa samalla Posiva Solutions Oy:n toimitusjohtajana.


Ari Leppänen on toimitusjohtajakaudellaan ollut mukana kehittämässä yhtiön toimintaa ja vahvistamassa sen asemaa kansainvälisenä ydinvoima-alan asiantuntija- ja neuvonantajakumppanina. Pohjosen johdolla yhtiö jatkaa kansainvälisen liiketoimintansa ja asiantuntijapalveluidensa kehittämistä.

TVONS tarjoaa asiakkailleen Olkiluodossa kertynyttä osaamista muun muassa uusien ydinvoimahankkeiden suunnitteluun, projektien käynnistämiseen, käyttöorganisaatioiden rakentamiseen sekä hankkeiden johtamiseen.