Isän ura Olkiluodossa oli merkityksellinen Halmisen sisaruksille
Delia ja Julius Halmiselle Olkiluoto on tuttu paikka jo lapsuudesta, sillä Juha-isä teki TVO:lla pitkän uran. Isän kertomukset ohjasivat sisaruksia opintosuuntauksien valinnassa ja motivoivat hakemaan saarelle kesäharjoitteluun.
- Isähän haki diplomityönsä todistuksen, joka käsitteli ohjelmoitavien laitteiden kelpoistamista ydinvoimalaympäristöön, Porista samana päivänä kuin Delia syntyi, kertoo kaksikko naureskellen.
Nyt näkymät isän kertomuksista ovat muuttuneet konkretiaksi, sillä sisaruksista molemmat työskentelevät TVO:lla harjoittelijoina.
Viides kesä Olkiluodossa
Turun yliopistossa kemiaa opiskelevalle Delia Halmiselle, 24, kuluva kesä on Olkiluodossa jo viides. Hän on työskennellyt Olkiluoto 3:lla kemian laboratoriossa kesätöissä, käyttöönotossa ja vuosihuolloissa.
Harjoittelussaan Delia työskentelee Olkiluoto 3:n prosessivesien ja muiden laitoksilta otettavien näytteiden parissa. Hänen päivittäisiin tehtäviinsä lukeutuvat muun muassa spektrofotometreillä ja kromatografeilla näytteille tehtävät pitoisuusmääritykset. Työssään Delia on päässyt syvällisesti perehtymään gammaspektrometriaan ja muihin radiokemiallisiin analyysimenetelmiin. Olkiluodossa tarttunut into radiokemiaa kohtaan sai Delian jopa vaihtamaan tutkimusryhmää yliopistossa.
Isän inspiroimana Olkiluotoon
Julius Halminen, 21, puolestaan opiskelee Tampereen yliopistossa sähkötekniikkaa. Takanaan hänellä on ensimmäisen vuoden opinnot. Sisaruksista molempien työtehtävät pyörivät Olkiluoto 3:n ympärillä, sillä Julius toimii sähkönjakelussa tehden päivityksiä laitoksen dokumentteihin liittyen tehonjakoon ja itsenäisiin järjestelmiin.
Työnsä tueksi Julius on yhteydessä useiden asiantuntijoiden kanssa. Konkretiaa ja ymmärrystä laitosten toiminnasta on lisännyt myös laitoskierrokset, joilla järjestelmien toiminnan näkee omin silmin. Kesäharjoittelu on vahvistanut Juliuksen kiinnostusta tehoelektroniikkaan ja sähköenergiajärjestelmiin
- Jo lukiossa kerroin olevani jonain päivänä diplomi-insinööri, naureskelee Julius. Isän suuret saappaat inspiroivat, ja työskentely Olkiluodossa on aina ollut hänelle tähtäimessä.
Juhan elämäntyö vaikuttaa edelleen
Isä, Juha Halminen, työskenteli TVO:lla peräti 20 vuotta.
- Se kertoo paljon työpaikasta, Julius toteaa.
Juliuksen työtehtävissä isän kädenjälki on näkyvillä käytännössä; Julius päivittää työssään järjestelmien dokumentteja, joiden kanssa Juha Halminen on aikoinaan ollut tekemisissä. Juha teki pitkän uransa aikana uraauurtavaa työtä automaatiolaitteiden ja turvallisuusluokiteltujen ohjelmistojen kelpoistuksen parissa. Hänen osaamisensa oli avainasemassa TVO:n ensimmäisten turvallisuusluokan 2 ohjelmistojen STUK-hyväksyntöjen saavuttamisessa.
Työkaverien muistelmissa Juha esiintyy avuliaana ja luotettavana yhteisön jäsenenä. Erityisesti arvostus hänen tilannevalmiuttaan ja raudan lujaa asiantuntijuuttaan kohtaan korostuu kertomuksissa.
Delia ja Julius kertovat yhteen ääneen, miten hienoa on ollut kuulla tarinoita jo edesmenneestä isästä.
Työyhteisö, jossa viihdytään
Halmiset osallistuivat perheenä moniin työyhteisön aktiviteetteihin myös vapaa-ajalla. Delia kävi lapsena TVO:n tiede- ja teknologialeirin ja sisarukset osallistuivat useana vuonna myös konsernin yleisurheilukilpailuihin.
Saaren yhteisöllinen tunnelma ulottuu nykyäänkin Halmisten arkeen, sillä sisarukset ovat saaneet työkavereistaan ystäviä myös vapaa-ajalle.
- Työyhteisö on saanut viihtymään täällä useita vuosia, Delia kertoo. Vuodesta toiseen vastaanotto on ollut lämmin.
Hyvän ilmapiirin rohkaisemana Delia kannusti Juliusta hakemaan TVO:lle työharjoittelijaksi. Yhdessä he pohtivat päätyvätkö loputkin sisarukset joskus vielä työskentelemään samalle saarelle.
Teksti: Jessi-Julia Salonen ja Venla Lehto
Kuvat: Tapani Karjanlahti